Biuletyn
Informacji Publicznej
Kontakt
Przedszkole Publiczne
w Starych Budkowicach
Dziś jest: wtorek, 06-06-2023, Imieniny: Laury, Laurentego, Nory

SERDECZNIE       WITAMY                                                                       Przedszkole  w Starych Budkowicach  czynne jest w godz. 6.30 - 16.00.                                                                        

Opis projektu badawczego: "Z wiosną za pan brat - sadzimy, siejemy i przyrodę szanujemy"

Rozwijały umiejętność  słuchania, wypowiadania się na określony temat ,podejmowały próby  rozwiązywania problemów. Poznały sposób siania wybranych warzyw i pozyskiwania sadzonek .W prowadzonych zabawach badawczych dzieci poznawały warunki niezbędne do rozwoju roślin. Systematyczne obserwacje wzrostu roślin w stworzonych warunkach  pobudzało dziecięcą ciekawość i dawało podstawy do prowadzenia rozmów ,wyciągania wniosków i ustalania dalszych etapów działań. Dzieci niejednokrotnie  niedowierzały ,że z takich  małych nasion wyrosną jakiekolwiek rośliny. Ten projekt  mimo jego zakończenia wymagał dalszych obserwacji i systematycznej pielęgnacji. Podczas częstych spacerów w pobliżu naszego p-la mieliśmy okazję do bezpośrednich obserwacji prac w przydomowych ogródkach, prowadziliśmy rozmowy  z ludźmi pracującymi w ogródkach i podziwialiśmy ich ogródki . Dzieci w porozumieniu z rodzicami zachęcane były do aktywnego uczestnictwa w pracach na terenie własnego ogródka i przyniesienia zdjęć z tych prac. Nie wszyscy rodzice  udokumentowali  wspólne prace  porządkowe i hodowlane w swoich ogródkach. Tempo  wzrostu poszczególnych nasion było niejednakowe w zależności od stworzonych warunków i rodzaju rośliny. Jakże wielka była radość, kiedy z zasadzonego orzecha włoskiego ukazała  się wreszcie niewielka wypustka , która była codziennie obserwowana. Wspólnie cieszyliśmy się również z faktu, że wszystkie sadzonki pozyskane z pelargonii „matki” przyniesionej przez p. Zosię i kilka brakujących sprezentowanych  przez  p. Krystynę Niemiec – mamę byłego przedszkolaka przyjęły się i wypuszczały nowe listki. W hodowlę pelargonii włożyliśmy szczególnie dużo serca i troski z racji szczytnego celu .Wyhodowane pelargonie zostały wręczone na uroczystości przedszkolnej z okazji „Święta mamy i taty” i były nader oryginalnym prezentem dla rodziców. Orzecha włoskiego  posadziliśmy dopiero w ostatnim dniu czerwca. Pozyskaliśmy od pp. Paszków nieodpłatnie oryginalne ogrodzenie dla „mini” drzewka orzecha z uwagi na możliwość zniszczenia go . Państwu Paszkom pięknie dziękujemy. Rozpoczęcie  realizacji projektu  to poznanie pracy ogrodnika i niezbędnych narzędzi do prac hodowlanych oraz miejsc zakładania hodowli.  Zakładanie hodowli wymagało od dzieci cierpliwości w oczekiwaniu  na swoją kolej. W realizacji projektu wspomagały nas teksty literackie, piosenki ilustrowane ruchem a zabawy muzyczno-  ruchowe rozwijały wyobraźnię i kreatywność.

Wszystkim zainteresowanym przedstawiamy serię zdjęć dokumentujących nasze działania  podczas realizacji projektu i powyższy opis działań. 

Sadzimy fasolę i cebulkę

 

Hodowla pelargonii na uroczystość z okazji Dnia Rodzica

 

Eksperyment z rzeżuchą

 

Galeria prac plastycznych i kącik przyrody

 

Zakładanie hodowli orzecha włoskiego i jego wysadzenie w ogrodzie przedszkolnym

 

DSC02064.jpegDSCN0848 [640x480].jpegDSCN0977.jpegIMG_3417 [640x480].jpegIMG_3779 [640x480].jpegkl5 (1).jpegP6241527.jpegPC213026.jpegPrzedszkole w Starych Budkowicach (6).jpeg