Biuletyn
Informacji Publicznej
Kontakt
Przedszkole Publiczne
w Starych Budkowicach
Dziś jest: wtorek, 06-06-2023, Imieniny: Laury, Laurentego, Nory

SERDECZNIE       WITAMY                                                                       Przedszkole  w Starych Budkowicach  czynne jest w godz. 6.30 - 16.00.                                                                        

Opis projektu badawczego "Barwy wiosennej łąki"

Realizację projektu rozpoczęliśmy od zgromadzenia wszystkich skojarzeń związanych z łąką. Następnie wybraliśmy się na łąkę, która okazała się „znana i nieznana” dzieciom. Z pewnością wzbudziła ich zaciekawienie .

Zdjęcie 1.jpeg

W trakcie zajęcia terenowego dzieci powitały łąkę kładąc się na trawie i witając ją według własnego pomysłu (dotykiem, słowem, gestem).  Obserwowały  jej wygląd „gołym okiem” i przy użyciu lupy – trawy, kwiaty, zioła, owady, nasłuchiwały jej odgłosów. Porównywały i wskazywały na różnice pomiędzy łąką a trawnikiem, na podstawie zabawy i własnych obserwacji. Zapoznały się z pojęciem łąki.
Zdjęcie 2.jpeg

Po powrocie do przedszkola obejrzeliśmy fragmenty filmu popularnonaukowego pt. „Świat u twoich stóp. Microcosmos”. Poznaliśmy rośliny, owady, ich życie i zwyczaje w bardzo dużym powiększeniu – z ich perspektywy.
Zdjęcie 3.jpeg

W toku realizacji projektu dzieci mogły poznawać otaczającą ich rzeczywistość, odkrywać tajemnice przyrody, ale także rozwinąć swoje możliwości twórcze. Tak więc tańczyły, śpiewały, improwizowały oraz tworzyły dzieła plastyczne, do których inspiracją była wiosenna łąka.
Podczas zajęć poznały wybrane owady, ich życie i zwyczaje. Podczas zabaw w ogrodzie przedszkolnym z dużym zaangażowaniem szukały poznanych poprzez literaturę, piosenki, utwory muzyczne, ilustracje, zdjęcia, albumy bohaterów łąki. Dzieci zainteresowane realizowaną tematyką przynosiły do przedszkola książki, albumy, ilustracje z owadami i roślinami łąkowymi, które z dumą prezentowały kolegom i koleżankom.

Zdjęcie 4.jpeg

Podczas jednego z zajęć poznaliśmy zjawisko powstawania tęczy, a jego wyniki próbowaliśmy przedstawić w działalności plastycznej i muzycznej.

Zdjęcie 5.jpeg

Piękne prace średniaków prezentowane były w „Galerii Średniaka”. Dwie z powstałych prac zostały wysłane na ogólnopolski konkurs plastyczny „1000 kolorów wiosny”. Były to prace Mai i Darii.

Zdjęcie 6.jpeg

Podczas realizacji naszego przedsięwzięcia wzięliśmy także udział w warsztatach artystyczno – plastycznych pt. „Wiosenne kwiaty dla mamy i taty”, którego realizacja odbyła się we współpracy z TSKN Dębiniec. Efektem naszych działań były przepiękne upominki dla rodziców wykonane z nietypowych akcesoriów kuchennych oraz z zastosowaniem techniki chromatografii.

Zdjęcie 7.jpeg
Uwieńczeniem naszego projektu były przepiękne owady wykonane przy współudziale rodziców. Zostały one wykonane z nieużytków i surowców wtórnych. Efekt współpracy dzieci i rodziców przerósł najśmielsze oczekiwania. Dzieci z dumą prezentowały swoich bohaterów, opowiadały o nich, nadawały im imiona. Recyklingowe owady można było podziwiać najpierw w sali średniaków, a następnie w szatni średniaków i starszaków, by mogli je podziwiać wszyscy odwiedzający nasze przedszkole.
W trakcie realizowanego projektu dzieci nie tylko poszerzyły swoją wiedzę o roślinach i owadach łąkowych, odkryły swoje możliwości twórcze (językowe, muzyczno- ruchowe, plastyczne), pogłębiły więzi rodzinne, ale także zaspokoiły naturalną potrzebą ruchu i bezpośredniego obcowania z przyrodą, rozwinęły umiejętność zadawania pytań, rozbudziły potrzebę odkrywania oraz stały się otwarte na świat, nawet ten „leżący u ich stóp”.

 

Opracowała: mgr Wioletta Gollenia

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

DSC02064.jpegDSCN0848 [640x480].jpegDSCN0977.jpegIMG_3417 [640x480].jpegIMG_3779 [640x480].jpegkl5 (1).jpegP6241527.jpegPC213026.jpegPrzedszkole w Starych Budkowicach (6).jpeg