Biuletyn
Informacji Publicznej
Kontakt
Przedszkole Publiczne
w Starych Budkowicach
Dziś jest: wtorek, 06-06-2023, Imieniny: Laury, Laurentego, Nory

SERDECZNIE       WITAMY                                                                       Przedszkole  w Starych Budkowicach  czynne jest w godz. 6.30 - 16.00.                                                                        

Opis projektu badawczego :"Mali ogrodnicy - to My"

Zobaczyły także różne rodzaje wielkości  nasionek. Przy tej okazji mogły także rozwijać umiejętności matematyczne: segregowały i przeliczały nasionka. Zobaczyły także, że nasiona mogą być bardzo małe (np. marchewka), ale i  bardzo duże (np. orzech włoski) i wcale nie muszą być okrągłe - jak np. nasionka aksamitków. Pani Eryka pokazała dzieciom mały dąb z nasionkiem - żołędziem.

 

 Następnym zadaniem było zasianie właśnie nasion aksamitków  do podpisanych doniczek. Naszym celem było wyhodowanie kwiatów na zbliżający się Dzień  Rodziny. Oprócz nasion kwiatków dzieci zasiały jeszcze rzodkiewkę i  słoneczniki. Codziennie pamiętaliśmy o podlewaniu naszego "okiennego ogródka". Po jakimś czasie zauważyliśmy pierwsze wyłaniające się z ziemi roślinki.  Nasze obserwacje pozwoliły nam wyciągnąć wnioski, że nie wszystkie nasionka, pomimo że były zasiane w tym samym dniu,  wschodzą tak samo. Musieliśmy także obracać doniczki, ponieważ wszystkie roślinki obracały się w stronę światła. 

 

Aby sprawdzić , co roślinki potrzebują do wzrostu,  wykonaliśmy kilka doświadczeń. Do tego celu użyliśmy nasion fasoli. Kilka nasion włożyliśmy do dwóch pojemników  z  ziemią. Jeden z nich włożyliśmy do kartonu z wyciętym otworkiem i przegrodami, następnie zamknęliśmy karton aby w środku było ciemno. Drugi pojemnik zalałam gipsem. Włożyliśmy również nasiona fasoli na gazę nałożoną na słoik.  Nasze wnioski z obserwacji  były następujące:- fasola w kartonie rosła w kierunku światła,

- najszybciej zakiełkowała i rosła fasola na gazie,

- gdy fasola zalana gipsem zaczęła kiełkować i stawała się coraz większa, spowodowała pęknięcie ścianek plastikowego pojemnika, w którym była posadzona.

 

Podczas aktywności ruchowej i muzycznej dzieci improwizowały ruchem wzrost kwiatów utworu "Walc kwiatów" Czajkowskiego rozwijając, a także wrażliwość muzyczną.

Dzieci były także zaproszone do szkoły podstawowej na obchody Dni Ziemi. Zobaczyliśmy absolwentów naszego przedszkola w pięknym i wymownym przedstawieniu "A kto środowisko truje, gorzko tego pożałuje". W efekcie dzieci poszerzyły wiedzę o ochronie środowiska i dbaniu o naszą planetę. 

 

Podczas zajęć plastycznych wykonaliśmy pracę plastyczną pod tytułem :"Ogród".  Dzieci rozwijały stabilizację lateralną, rytmiczne kreśliły  poziome kreski do muzyki wg systemu Dziamskiej. Pokazałam im jak można wykorzystać niekonwencjonalne materiały do wykonania prac plastycznych - filtry do kawy.  Wykorzystanie mazaków, filtrów oraz wody dało wspaniały efekt rozpływających się kolorów. Uzyskaliśmy piękne kwiatki, którymi ozdobiliśmy wcześniej przygotowane kartki z zieloną łąką.

 

Dzieci poznały także bardzo ważne i pożyteczne  znaczenie niektórych "małych stworzeń" - dżdżownicy, krata, biedronki. Widzą co to znaczy, że kret znajduje się "pod ochrona" i dlaczego. z Zostały zapoznane z różnymi typami gleb; gliniasta, piaszczysta, próchnicza. Nauczyły się  określać ich  właściwości .Podczas zajęć matematycznych układały  i rozwiązywanie zadań z treścią w obrębie tematu "Na grządce", manipulowały na konkretach, rozwijały umiejętności rozwiązywania i samodzielnego układania treści zadania, przeliczały, porównywały.Nie zabrakło zabaw w ogrodzie , gdzie dzieci wykorzystały naturalne środowisko, naturalne  okazy do zabawy w ogrodników, projektantów ogrodów, itd.

 

Dzięki projektowi "Mali ogrodnicy  - to My" dzieci  - kształtowały  umiejętność słownego wyrażania spostrzeżeń, rozwijały postawy badacza . Potrafią  wnikliwe obserwować oraz rozwinęły umiejętności uogólniania i wnioskowania, rozumieją  konieczność  szanowania naturalnego środowiska. 

 

 

DSC02064.jpegDSCN0848 [640x480].jpegDSCN0977.jpegIMG_3417 [640x480].jpegIMG_3779 [640x480].jpegkl5 (1).jpegP6241527.jpegPC213026.jpegPrzedszkole w Starych Budkowicach (6).jpeg