Biuletyn
Informacji Publicznej
Kontakt
Przedszkole Publiczne
w Starych Budkowicach
Dziś jest: środa, 15-07-2020, Imieniny: Henryka, Igi, Włodzimierza

SERDECZNIE       WITAMY                                                                       Przedszkole  w Starych Budkowicach  czynne jest w godz. 6.30 - 16.00.                                                                        

Opis realizacji projektu badawczego "Kosmos w zasięgu ręki"

Na początku realizacji projektu chętne dzieci przyniosły do przedszkola książki, zabawki, czasopisma i inne przedmioty  związane z kosmosem. Wszystkie te rzeczy zgromadziliśmy w "Kosmicznym Kąciku". Kącik okazał się bardzo interesujący i często w nim spędzaliśmy czas, oglądając zgromadzone tam książki. Wspólnie ustaliliśmy  co wiemy o Kosmosie, a czego o nim nie wiemy tworząc siatkę pojęć.   

 

Aby poszerzyć naszą wiedzę i odpowiedzieć na nurtujące nas pytania sięgnęliśmy do źródeł wiedzy, jakimi były: książki, filmy z Internetu, opowiadania, ilustracje, bajki oraz multimedialny program komputerowy : "Przygoda w Kosmosie".  Poznaliśmy wiele ciekawych opowiadań i wierszy,  np.: "Przedszkolaki z grupy Zuzi lecą na księżyc", "Dzieci pana Astronoma", "Jestem Ufuś", "Dzieci Ziemi", "Spotkanie z Ufoludkiem", "Idzie niebo", "Smerfy w Kosmosie", "Księżycowa podróż".  

 

Dzieci poszerzyły słownik pojęciowy o wyrazy związane z Kosmosem, Układem Słonecznym, przestrzeniom międzyplanetarną, nie tylko w języku polskim, ale również na zajeciach z panią kornelią w języku niemieckim. Wiedzą już, że Galaktyka to "rodzina gwiazd". Podczas zajęć plastycznych namalowały nawet swoje Małe Galaktyki. Bardzo ochoczo zabrały się do tej pracy, gdyż była ona wykonana zupełnie nową techniką - malowały ją używając farby, szczoteczki do zębów i widelca oraz swoich palców. W efekcie powstały bardzo  ciekawe obrazki.  

  .

Wykonaliśmy także rakiety, którymi planowaliśmy podbić kosmos. Rakiety wykonaliśmy z rolek po papierze toaletowym, co także pokazało nam jak można wykorzystać odpady. Po wykonaniu rakiet , udaliśmy się na poszukiwanie Ufoludków. Zadanie okazało się bardzo trudne, gdyż nikt nie wiedział jak one wyglądają. dlatego rozwijaliśmy twórcze myślenie opisując wygląd Zielonego Ludka. i tak powstały nasze kolejne prace plastyczne: "Tak wyobrażam sobie Ufoludka".  

 

W projekt zostali zaangażowanie również rodzice poprzez wykonanie ciekawych,  kosmicznych  przebrań, prac plastycznych. Dzieci zaprezentowały je na specjalnym Balu Ufoludków. Podczas balu tańczyliśmy przy kosmicznej muzyce - "Trzej Kosmici", "Zielony ludek", "Ufoludek" , "Gwiezdna Droga". Pomysłowość  Rodziców przeszła najśmielsze oczekiwania. Każda praca była oryginalna i wyjątkowa. Dlatego, zaprezentowaliśmy je także na pokazie w grupie maluchów. Zostały one także wyeksponowane w szatni.    

 

Dzieci dowiedziały się także, kim był Mikołaj Kopernik, jakie zwierzątko pierwsze wylądowało na powierzchni Księżyca, czy Księżyc się kręci i wiele innych ciekawych rzeczy. Wykonaliśmy także za pomocą latarki  doświadczenie obrazujące ruch Ziemi wokół Słońca.

Podczas zabawy dowolnej chętne dzieci układały z różnych materiałów i przedmiotów rakiety i inne pojazdy kosmiczne.  

 

Na koniec wykonaliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia z wielkiej wyprawy w Kosmos. Każde dziecko mogło na chwilkę "posiedzieć" w rakiecie. W ramach prokejtu bawiliśmy się w wiele jeszcze innych ciekawych zabaw muzycznych, ruchowych, wizualizacyjnych. Nauczyliśmy się piosenki "Ziemia - zielona wyspa"  

 

Uważam, ze projekt pobudził zainteresowania dzieci kosmosem, zachęcił do pogłębiania na ten temat wiedzy. Zastosowane formy pracy zachęcały dzieci do aktywnego udziału w zajeciach, rozwijały wszechstronnie dzieci, pobudzały do realiowania włsnych pomysłów.

Opracowała: mgr Białas Lidia

DSC02064.jpeg DSCN0848 [640x480].jpeg DSCN0977.jpeg IMG_3417 [640x480].jpeg IMG_3779 [640x480].jpeg kl5 (1).jpeg P6241527.jpeg PC213026.jpeg Przedszkole w Starych Budkowicach (6).jpeg