Biuletyn
Informacji Publicznej
Kontakt
Przedszkole Publiczne
w Starych Budkowicach
Dziś jest: sobota, 08-08-2020, Imieniny: Izy, Rajmunda, Seweryna

SERDECZNIE       WITAMY                                                                       Przedszkole  w Starych Budkowicach  czynne jest w godz. 6.30 - 16.00.                                                                        

Opis projektu badawczego w gr. I - "Zabawy badawcze z wodą"

Opis przebiegu działań:

Realizację projektu, rozpoczęłam od pokazania dzieciom skąd się bierze woda. W tym celu wykonałam proste doświadczenie polegające na wlaniu gorącej wody do szklanki i przykryciu bardzo zimnym talerzykiem. Dzieci mogły zobaczyć, że w wyniku parowania i zetknięcia się z zimną powierzchnią – para skrapla się i opada z powrotem w dół. Następnie dzieci   badały właściwości wody za pomocą zmysłów ( wzroku, smaku, węchu, dotyku).

Sprawdziliśmy również rozpuszczalność różnych substancji w wodzie takich jak cukier, sól, kwasek cytrynowy. W wyniku prowadzonych obserwacji dzieci same doświadczyły procesu zamarzania oraz parowania wody, tak oczywiste dla nas zmiany dla małych dzieci były czymś niezwykle ciekawym, a prowadzone doświadczenia stały się dla dzieci sposobnością do wielkich odkryć. 


 W kolejnym etapie realizacji projektu przedszkolaki miały okazję  zaobserwować skąd biorą się kryształki soli- doświadczenie polegało na tym że do słoika z wodą została wsypana sól podczas codziennych obserwacji mogliśmy zobaczyć jak na sznurku który był w słoiku powstają małe kryształki soli.


Kolejnym niezwykle ciekawym doświadczeniem jakie wykonaliśmy było barwienie kwiatów. Doświadczenie polegało na tym że do słoika z wodą włożyliśmy białe kwiaty (margaretka) po nalaniu barwnika po paru dniach kwiaty zmieniły barwę przyjmując kolor wody w której były zanurzone Dzieci z dużym zainteresowaniem codziennie obserwowały kwiaty.  

 

Kolejnym punktem  była praca plastyczna- maluchy zamalowały  mokrą kartkę A4 farbą a następnie posypały solą kuchenna w ten to sposób praca przybrała różne ciekawe wzorki. Opis powstałych wzorków miał również na celu rozwój wyobraźni i doskonalenie słownictwa dzieci.  

 

Ostatnim punktem realizowanego projektu była obserwacja sposobu zachowania się niektórych przedmiotów takich jak ( jajka, liście, papier pieniążek, spinacz, klocek) w wodzie - „ Co pływa a co tonie”. Celem jaki sobie postawiliśmy w czasie przeprowadzania doświadczeń było poszukiwanie przyczyn tonięcia i utrzymania się na powierzchni wody przedmiotów.  

 

Dzieci wykonywały również wspólną prace z rodzicami w domu. Rodzice wspólnie z dziećmi zamrozili w butelkach plastikowych wodę . Następnie przyniosły ją do przedszkola i miały okazję obserwowania w których butelkach szybciej rozpuści się lód .

W trakcie realizowanego projektu dzieci nie tylko  dowiedziały się wielu interesujących rzeczy na temat wody ale również nabyły umiejętności zadawania pytań, rozbudziły dziecięcą dociekliwość, rozwinęły kompetencje językowe, stały się bardziej dociekliwe i otwarte na otaczający świat.

 Przygotowała mgr Małgorzata Grojca

DSC02064.jpeg DSCN0848 [640x480].jpeg DSCN0977.jpeg IMG_3417 [640x480].jpeg IMG_3779 [640x480].jpeg kl5 (1).jpeg P6241527.jpeg PC213026.jpeg Przedszkole w Starych Budkowicach (6).jpeg