Biuletyn
Informacji Publicznej
Kontakt
Przedszkole Publiczne
w Starych Budkowicach
Dziś jest: niedziela, 20-09-2020, Imieniny: Eustachego, Faustyny, Renaty

SERDECZNIE       WITAMY                                                                       Przedszkole  w Starych Budkowicach  czynne jest w godz. 6.30 - 16.00.                                                                        

Opis działań w ramach projektu badawczego "Zabawy badawcze ze śniegiem"

W ciągu realizacji projektu edukacyjnego dzieci wykazywały duże zainteresowanie. W realizacji  projektu wzięli udział również rodzice.           Dzieci podczas zajęć edukacyjnych z pomocą literatury, ilustracji, zabaw badawczych ze śniegiem, zabaw muzyczno – ruchowych, dowiedziały się skąd bierze się śnieg. Dzieci poznały również właściwości śniegu. Dzieci z dużym zainteresowaniem obserwowały co dzieje się ze śniegiem kiedy przyniesiemy go do ciepłej sali. Sprawdzały też, czy śnieg naprawdę jest czysty. Okazało się, że w rzeczywistości choć bielutki to wcale taki czysty nie jest. Już teraz nikomu z nas nie przyjdzie do głowy żeby spróbować jego smaku.  

 

Kolejnym doświadczeniem była obserwacja śniegu podczas polewania go gorąca wodą. Dzieci mogły zaobserwować że śnieg pod wpływem gorącej wody szybciej topnieje. Maluchy obserwowały również co się stanie ze śniegiem który znajdował się w pojemniku na kaloryferze  - tym razem też śnieg roztopił się szybciej , dzieci samodzielnie doszły do wniosków że im cieplej tym szybciej śnieg zmienia się w wodę  

 

Przedszkolaki obserwowały śnieg podczas zabaw w ogrodzie przedszkolnym. Dzięki tym zabawom dzieci kształtowały umiejętność wyciągania wniosków z samodzielnie przeprowadzonych doświadczeń.  

 

 

Dzieci samodzielnie wywnioskowały iż :

- śnieg topi się w ciepłej dłoni, a ręka jest mokra, gdyż śnieg pod wpływem ciepła zamienia się w wodę.

- zgnieciony śnieg jest twardy, zimny i przypomina lód

- pod wpływem ciepła śnieg zamienia się w brudną, mętną wodę mimo tego, że wcześniej był biały i wydawał się czysty.

 W kolejnym etapie zaproponowałam maluchom zabawę w malarzy. Dzieci przyniosły w plastikowych kubkach śnieg do przedszkola , który później malowały kolorowymi farbami, następnie obserwowały jak pod wpływem ciepła w naszych kubkach powstaje kolorowa woda.  

 

Projekt zakończyła praca plastyczna pod hasłem „Zimowy krajobraz”- dzieci malowały białą farbą  obrazek przedstawiający zimowy krajobraz.

projekt zima gr. I (46).jpeg

Dzieci okazywały duże zainteresowanie podczas samodzielnie wykonywanej pracy plastycznej.

„Bałwanki” - wspólna praca maluchów z rodzicami.

Aby utrwalić zdobytą w trakcie zajęć wiedzę zaproponowałam dzieciom i ich rodzicom wspólne wykonanie bałwanków przy użyciu różnych środków plastycznych oraz według własnych pomysłów. Propozycja spotkała się z dużą aprobatą i rodzice wraz ze swymi pociechami przygotowali bardzo ładne prace , które zostały wyeksponowane najpierw w sali a potem w szatni maluchów.W trakcie realizowanego projektu dzieci nie tylko  dowiedziały się wielu interesujących rzeczy na temat śniegu ale również nabyły umiejętności zadawania pytań, rozbudziły dziecięcą dociekliwość, rozwinęły kompetencje językowe, stały się bardziej dociekliwe i otwarte na otaczający świat.  

 

 

DSC02064.jpeg DSCN0848 [640x480].jpeg DSCN0977.jpeg IMG_3417 [640x480].jpeg IMG_3779 [640x480].jpeg kl5 (1).jpeg P6241527.jpeg PC213026.jpeg Przedszkole w Starych Budkowicach (6).jpeg