Biuletyn
Informacji Publicznej
Kontakt
Przedszkole Publiczne
w Starych Budkowicach
Dziś jest: poniedziałek, 13-07-2020, Imieniny: Danieli, Irwina, Małgorzaty

SERDECZNIE       WITAMY                                                                       Przedszkole  w Starych Budkowicach  czynne jest w godz. 6.30 - 16.00.                                                                        

Opis działań w ramach projektu; "Kosmiczne światełka"

Uczestnikami działania byli: dzieci grupy II, rodzice, nauczyciele.
Miejscami zajęć związanych z realizacją zadań były:  sala przedszkolna, domy dzieci.
W ramach projektu odbyły się różnorodne zajęcia:
Kosmiczne dziwy – zabawy rozwijające reakcje ruchowe na dźwięki długie i krótkie oraz muzykę cichą i głośną. Utrwalanie pojęć: forte-piano.
Król Przestworzy zaprasza w podróż po kosmosie – osłuchanie z nazwami planet Układu Słonecznego w oparciu o opowiadanie „Radek w kosmosie” Iwony Rup.
O widocznych w nocy obiektach, czyli o gwiazdach  – poznanie cech charakterystycznych gwiazd w oparciu o fragmenty utworu W. Chotomskiej „Dzieci pana astronoma” oraz krótkie prezentacje multimedialne z serii „Mango. Przygoda w kosmosie”. Wykonanie pracy plastycznej z wykorzystaniem kredek świecowych, świecy oraz farb akwarelowych zainspirowane obrazami wielkich artystów.
Podczas poznawania świecących obiektów w nocy dowiedzieliśmy się, że nasz satelita - Księżyc, którego widzimy każdej nocy tak naprawdę nie świeci, tylko odbija światło Słońca. Dla dzieci było to bardzo dziwne, więc obejrzeliśmy prezentację multimedialną oraz przeprowadziliśmy doświadczenie, żeby przekonać się, że to prawda.  

 
Przygoda w kosmosie – rozwijanie inwencji twórczej poprzez stwarzanie możliwości wypowiedzi nt. kosmosu. Stwarzanie okazji do samowyrażania się ruchem i określania swojej indywidualności. Praca plastyczna zainspirowana posiadaną wiedzą oraz wyobraźnią.
W trakcie zajęcia słuchaliśmy przepięknych utworów instrumentalnych M.J. Jarre’a i Vangelisa oraz Beethovena, które towarzyszyły nam podczas tworzenia kosmicznych prac plastycznych.  

 
Wstrzymał Słońce ruszył Ziemię – poznanie postaci Mikołaja Kopernika oraz znaczenia pracy astronautów oraz kosmonautów.
Zdobywcy kosmosu – grupowy konkurs systematyzujący i utrwalający zdobyte wiadomości o kosmosie.

Zdobywając wiedzę o kosmosie korzystaliśmy z różnych źródeł:
- literatura, atlasy, albumy, czasopisma dla dzieci, multimedialny program komputerowy dla dzieci pt. „Przygoda w Kosmosie”, filmy popularnonaukowe, m.in. „Kosmos. Tajemnice wszechświata" ,plansze edukacyjne, mapa kosmosu, globus, zdjęcia, ilustracje, Internet, muzyka instrumentalna M.J. Jarre’a i Vangelisa oraz Beethovena, kołysanka „Idzie niebo” w wykonaniu kilku polskich wokalistów, reprodukcje obrazów Vincenta van Gogha.  

 
Oprócz zajęć realizowanych w przedszkolu i bibliotece dzieci wykonywały zadania wspólnie z rodzicami. Dzięki temu powstały przepiękne prace plastyczne przedstawiające Księżyc, po uprzedniej jego wcześniejszej obserwacji.
Wspólne działania przedszkolaków oraz ich rodziców związane były także z wymyśleniem innej (opartej na skojarzeniach) nazwy dla naszego jedynego satelity.
Poza tym dzieci wykonywały zadania na kartach pracy utrwalające zdobywaną wiedzę,
zorganizowały „Kosmiczny kącik”, w którym zostały umieszczone książki, czasopisma, zabawki związane z kosmosem oraz różnego rodzaju notatki, zdjęcia, ilustracje znalezione przez rodziców w Internecie.  

 
Podsumowaniem projektu był grupowy konkurs kosmiczny „Zdobywcy kosmosu” , podczas którego dzieci wykazały się niezwykle szeroką wiedzą o kosmosie. kosmos gr. II (3).jpeg
Przewidywane osiągnięcia dzieci, założone przed realizacją projektu zostały osiągnięte.
Wszystkie podejmowane działania były atrakcyjne dla dzieci i dorosłych.
Światełka w kosmosie są widoczne niemal codziennie, wydaje się, że na wyciągnięcie ręki. Jednak średniaki wiedzą, że wszechświat jest ogromny i to nie jest takie proste. Dzięki ciekawym zajęciom, prezentacjom, doświadczeniom, muzyce i reprodukcjom obrazów związanych z kosmosem oraz naszej nieograniczonej wyobraźni wiemy, że możemy zostać znawcami kosmosu.

 

opracowanie: mgr Wioletta Gollenia

DSC02064.jpeg DSCN0848 [640x480].jpeg DSCN0977.jpeg IMG_3417 [640x480].jpeg IMG_3779 [640x480].jpeg kl5 (1).jpeg P6241527.jpeg PC213026.jpeg Przedszkole w Starych Budkowicach (6).jpeg