Biuletyn
Informacji Publicznej
Kontakt
Przedszkole Publiczne
w Starych Budkowicach
Dziś jest: poniedziałek, 25-05-2020, Imieniny: Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny

SERDECZNIE       WITAMY                                                                       Przedszkole  w Starych Budkowicach  czynne jest w godz. 6.30 - 16.00.                                                                        

Opis działań w ramach projektu badawczego:" W poszukiwaniu mrozu i śniegu".

Nasz projekt rozpoczęliśmy od opracowania siatki pojęciowej związanej z pojęciem „Zima”.

1. Jaka jest zima.jpeg
Następnie szukaliśmy zimy i jej charakterystycznych cech oraz zjawisk  w utworach literackich, muzyce, ilustracjach i reprodukcjach obrazów oraz podczas spacerów i zabaw ruchowych na terenie ogrodu przedszkolnego.

Dzieci próbowały odpowiadać na pytania typu: Zimo, dlaczego …?, Zimo, kiedy …?,  rozwijały aktywność werbalną poprzez tworzenie krótkich wypowiedzi nt. „Co by było, gdyby nie było zimy?” (tworzyły proste analogie), wyzwalały kreatywność i wyobraźnię poprzez tworzenie metafor do podanych stwierdzeń: „Zima jest biała, jak …”, „Zima jest zimna, jak …”, „Zima jest piękna, jak …”, rozwijały świadomość własnego ciała podczas improwizacji ruchowych do utworów muzycznych związanych z zimą.  

 

Ciekawą formą naszych poszukiwań zimy, mrozu i śniegu w muzyce było tworzenie improwizacji muzycznych na dzwonkach chromatycznych do obrazów przedstawiających zimę spokojną i dynamiczną, wesołą.
Codziennie spacerowaliśmy, bawiliśmy się na placu zabaw i cierpliwie czekaliśmy na śnieg i mróz. Aż w końcu udało się. Zima sypnęła śniegiem sprawiając nam radość i dając możliwość przeprowadzenia badań mających przybliżyć nam tajemnice śniegu. Na początku sprawdziliśmy jaki śnieg jest w dotyku, jaki ma zapach.
Eksperymentując ze śniegiem doszliśmy do wniosku, że śnieg w sali przedszkolnej topi się bardzo szybko, że chociaż jest biały, wcale nie jest czysty. 3. Pzonajemy tajemnice śniegu.jpeg
Dzieci same doszły do wniosku, że nie można go jeść, bo jest brudny.
Na podstawie krótkiego opowiadania „Do czego potrzebny jest śnieg” ustaliliśmy, że śnieg najbardziej jest potrzebny roślinom w ziemi oraz dzieciom.
Podczas oglądania prezentacji multimedialnej dowiedzieliśmy się, jak powstaje śnieg, jak jest zbudowany, jak wyglądają płatki śniegowe.
Następnym krokiem w naszych poszukiwaniach było odkrywanie tajemnic lodu. Nie znaleźliśmy go na placu zabaw, ale pod dostatkiem mieliśmy go w zamrażarce. Przeprowadziliśmy całe mnóstwo doświadczeń i wysunęliśmy wiele wniosków.
Sprawdzaliśmy:
- jak szybko topi się lód w dłoniach, na talerzyku, w wodzie ciepłej i zimnej;
- jak kształt ma lód – wlewaliśmy wodę do różnych pojemników i zamrażaliśmy;
- jak uwolnić „skarb” uwięziony w kawałku lodu;
- jak zachowuje się „mała góra lodowa” w szklance wody – woda się nie wylała;
- w jaki sposób wyłowić kostkę lodu na wędkę z ołówka i wełny;
- jaki wpływ na lód ma sól;
- jak rośnie lód;
- co zamarznie szybciej – mleko, woda, olej czy sok.  

 

Tajemnice zimy, mrozu i śniegu odkrywaliśmy także poprzez różnorodną aktywność plastyczną. Okazało się, że nasz wyobraźnia nie zna granic. Pomimo tego, że zima tego roku ukrywała się przed nami, my ją odkrywaliśmy przy pomocy naszej wyobraźni.
Kilka prac, które powstały podczas realizacji projektu wysłaliśmy na ogólnopolskie konkursy plastyczne, m.in. „Zimowe inspiracje” oraz „Zima”.
W naszych poszukiwaniach towarzyszyli nam rodzice, którzy pomogli nam:
- szukać odpowiedzi na pytanie „Gdzie możemy zawsze znaleźć śnieg, mróz, lód?”;
- wyszukać przysłowia i powiedzenia związane z zimą, miesiącami zimowymi,
- przygotować plastikowe butelki z „dzióbkiem”;
- przygotować piękne prace plastyczne pt. „Drzewo w zimowej szacie” (technika dowolna, płaska).  

 
Pod koniec naszych poszukiwań wybraliśmy się do ogrodu przedszkolnego, by sprawdzić, czy śnieg może być kolorowy. Wykorzystaliśmy plastikowe butelki napełnione farbami i próbowaliśmy pomalować śnieg. Mieliśmy przy tym mnóstwo radości. Wiemy już, że śnieg może być kolorowy, jeżeli tylko tego chcemy. Wszystko zależy od nas. 1. Zmieniamy kolor śniegu.jpeg
Nasz projekt zakończyliśmy wirtualną wizytą w „Krainie wiecznego śniegu i lodu”. Dowiedzieliśmy się, że gdzieś na końcu świata istnieje kraina, gdzie śnieg i lód są zawsze i nie trzeba ich szukać, jak u nas. Poznaliśmy jej mieszkańców, warunki w jakich żyją oraz zwierzęta, które można tam spotkać.
Chociaż w dzisiejszych czasach coraz częściej zima i jej przyjaciele: śnieg i mróz  płatają nam pogodowe figle my wiemy, że zawsze możemy ich odnaleźć w lodówce, zamrażarce, filmach, bajkach, wierszach, muzyce, ilustracjach i obrazach oraz w naszej wyobraźni.
Wiemy także, że zjawią się co roku. Pomimo tego, że goszczą coraz krócej, sprawiają nam mnóstwo radości.

DSC02064.jpeg DSCN0848 [640x480].jpeg DSCN0977.jpeg IMG_3417 [640x480].jpeg IMG_3779 [640x480].jpeg kl5 (1).jpeg P6241527.jpeg PC213026.jpeg Przedszkole w Starych Budkowicach (6).jpeg