Biuletyn
Informacji Publicznej
Kontakt
Przedszkole Publiczne
w Starych Budkowicach
Dziś jest: czwartek, 02-04-2020, Imieniny: Franciszka, Malwiny, Władysława

SERDECZNIE       WITAMY                                                                       Przedszkole  w Starych Budkowicach  czynne jest w godz. 6.30 - 16.00.                                                                        

Opis projektu realizowanego w gr. III "Jabłko - samo zdrowie"

Podczas spaceru dzieci zauważyły różne gatunki jabłek, drzew. To spowodowało ożywioną rozmowę na temat jabłek.   

 

Tak powstała siatka pojęć związanych z tym owocem. Ustaliliśmy także, co wiemy, a czego nie na ich temat. Dzieci przyniosły do przedszkola książki ogrodnicze. Z zainteresowanie szukaliśmy informacji o tych zdrowych owocach także w Internecie. Słuchaliśmy ciekawych opowiadań, wierszy , bajek związanych z jabłkiem, m.in. "Entliczek- pentliczek", "Sąsiedzi", "Apolajka i jej osiołek".   

   W ramach projektu wykonaliśmy doświadczenie związane z przechowywaniem jabłek w rożnych miejscach. Naszym celem było sprawdzenie, w jakich warunkach najlepiej przechowywać owoce aby nie utraciły walorów zdrowotnych i smakowych. Pokroiliśmy jabłko na kilka części, a następnie umieściliśmy je w różnych miejscach: w słoiku, w ciemnym miejscu - szuflada, w lodówce, na parapecie. Skropiliśmy także pół kawałka jabłka cytryną. Eksperyment trwał kilka dni, a my codziennie obserwowaliśmy wyniki i zapisywaliśmy swoje spostrzeżenia. Już wiemy, że aby owoc dłużej był świeży należy go odpowiednio przechowywać - najlepiej z lodówce. aby jabłko nie zmieniło koloru, można je skropić cytryną.   

   Spotkaliśmy się nawet z pielęgniarką – panią Grażyną Dudek, która opowiedziała nam o zdrowym odżywianiu oraz o roli jaką pełnią  owoce i warzywa w naszej diecie.   

   Już wiemy, że jabłka są bardzo zdrowe, więc zabieramy się za ich jedzenie. Poznaliśmy sokowirówkę - urządzenie do przetwarzania jabłek na sok oraz suszarkę do owoców, dzięki której wykonaliśmy pyszne jabłkowe chipsy. Najpierw jednak zrobiliśmy sobie piękne kucharskie czapki i założyliśmy fartuszki. Samodzielnie kroiliśmy owoce. Podczas zajęć panie czuwały nad naszym bezpieczeństwem.   

   Wykonaliśmy także ciekawe prace plastyczne. Każdy z nas mógł wybrać dowolny materiał plastyczny do wykonania pracy oraz przedstawić jabłko według swojego punktu widzenia. Powstały bardzo ciekaweprace  

   Dowiedzieliśmysię także jak wykonać jabłkowy ocet.   projekt jabłko samo zdrowie (2).jpeg  Wiemy, że oprócz zdrowego odżywiania się, na nasze zdrowie ma także wpływ ruch . Dlatego tańczyliśmy przy  piosenkach o jabłkach, chodziliśmy na spacery .Na koniec projektu chętne dzieci przesłały do przedszkola swoje zdjęcia z jabłkiem w roli głównej. Wszystkie zdjęcia były zaprezentowane przed grupą.  

   Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom, którzy uczestniczyli w naszym projekcie.

 Mamy nadzieję, że wiedza zdobyta poprzez działanie, obserwowanie i eksperymentowanie na długo zostanie w naszej pamięci.

       Opracowała: mgr Białas Lidia.

 

DSC02064.jpeg DSCN0848 [640x480].jpeg DSCN0977.jpeg IMG_3417 [640x480].jpeg IMG_3779 [640x480].jpeg kl5 (1).jpeg P6241527.jpeg PC213026.jpeg Przedszkole w Starych Budkowicach (6).jpeg