Biuletyn
Informacji Publicznej
Kontakt
Przedszkole Publiczne
w Starych Budkowicach
Dziś jest: niedziela, 20-09-2020, Imieniny: Eustachego, Faustyny, Renaty

SERDECZNIE       WITAMY                                                                       Przedszkole  w Starych Budkowicach  czynne jest w godz. 6.30 - 16.00.                                                                        

Opis projektu: "Skarby Ziemi"

Od tej pory skały będą postrzegane nie jako zwykłe kamienie, ale składniki przyrody, w których zapisana jest przeszłość Ziemi. Utworzony przy współudziale Rodziców kącik „Tak było dawniej” pozwolił na rozwijanie pasji poszukiwania, odkrywania i kolekcjonowania oraz dał możliwość  na poczucie się kimś ważnym poprzez umieszczenie w kąciku przyniesionych książek, figurek dinozaurów czy ciekawych kamieni - skał.

projekt ziemia (17).jpeg

Realizację projektu rozpoczęliśmy od stworzenia siatki pojęć wokół pojęcia "Ziemia". Dzieci miały za zadanie wymienić wszystko co kojarzy im się z tym pojęciem. Po stworzeniu siatki, dzieci zadawały  różne nurtujące je pytania wokół tematu, m. innymi padły takie  pytanie: "Co to jest węgiel?", "Jakie mamy skarby Ziemi'?, "Kim były dinozaury?", "Jak wyglądały i czym się różniły dinozaury?, "Skąd mamy węgiel?"

Aby odpowiedzieć na te pytania należało poszukać wiedzy w różnych źródłach. Dzieci przy pomocy Rodziców poszukały w swoich zbiorach ciekawych książek na ten temat, filmów, ilustracji. Część książek znajdowała się także w naszej przedszkolnej bibliotece. Dzięki nim, dzieci mogły poznać świat w okresie prehistorycznym, zobaczyły różne gatunki dinozaurów, wysłuchały ciekawych informacji nt. życia tych zwierząt. Zobaczyły ogromne paprocie oraz to, co z paproci pozostało. 

 

 

Podczas oglądania ilustracji, natrafiliśmy na obrazek przedstawiający wulkan. Ten widok wzbudził  w dzieciach wielkie zainteresowanie. Okazało się, że sam wulkan jest dzieciom znany z rożnych bajek, natomiast próba odpowiedzi na pytanie "Co jest w środku wulkanu?" było już trudniejsza. Dlatego następne działanie było związane z wykonaniem doświadczenia obrazującego wybuch wulkanu. Do doświadczenia użyto bandaża gipsowego , z którego wykonałam atrapę wulkanu. Podczas eksperymentu wykorzystałam ocet, sodę spożywczą i płyn do zmywania naczyń. Wszystkie wiec produkty były bezpieczne, a w połączeniu otrzymaliśmy wypływającą z krateru "lawę" .Dzieci poznały także  legendę" O tym jak powstały trzęsienia ziemi i wulkany". Doświadczenie to było również pokazane dzieciom z grupy I i II.

Wiadomości o wulkanach, ich wyglądzie, zostały wykorzystane podczas tworzenia pracy plastycznej. Dzieci najpierw za pomocą szpilki "rysowały, ryły" na   czarnej kartce papieru olbrzymie paprocie, drzewa, a następnie przyklejały bibułę obrazującą ogień, wycinały i naklejały dinozaury, a kredką olejową mogły dorysować elementy wg własnego pomysłu. Wielki par jurajski utworzyły także dzieci z panią Kornelią, poszerzając słownik o wyrazy w języku niemieckim.

 

 

Na tym etapie dzieci dowiedziały się już, że węgiel powstał właśnie dzięki leżącym w ziemi mielony lat pozostałościom po dinozaurach, olbrzymich paprociach i innych zwierzętach i roślinach  wtedy żyjących. O węglu szerzej porozmawialiśmy podczas największego święta górników , podczas Dnia patronki ich ciężkiej pracy "święta Św. Barbary". Dzieci miały możliwość złożenia życzeń pracującym w naszym przedszkolu Barbarą. Świętowały także podczas wesołych pląsów i ćwiczeń przy piosenkach o górnikach "Łup, łup, łup", "W kopalni","My górnicy". Zbadaliśmy także węgiel podczas różnych zabaw badawczych. Sprawdziliśmy za pomocą lup i naszych zmysłów jego kolor, twardość, wygląd, kształt .Oglądaliśmy także film "Podróż do kopalni"  A ile było radości podczas naszych odkrywczych badań. Dzięki ilustracjom oraz opowiadaniom poznaliśmy również  do czego służy węgiel i co można z niego otrzymać, czyli inne zastosowanie węgla na drodze przetwórstwa. Sprawdzaliśmy także, ze węgiel zostawia ślady.

 

 

Ale nie tylko węgiel należy do skarbów ziemi. Aby udać się  na wyprawę po inne skarby, stworzyliśmy "Instrukcje dla łowców skał" , czyli wszystko to co jest potrzebne zbieraczowi skał.

Podczas spaceru po okolicach Starych Budkowic, rozglądaliśmy się uważnie, aby nie przeoczyć leżących tam skarbów. Dzieci znalazły sporą kolekcję ciekawych kamieni.  Po umyciu ich szczoteczkami i wysuszeniu ich, można je było porównać, zmierzyć, opisać ich wygląd, a przede wszystkim zobaczyć ich piękno i rozbudzić ciekawość .Zwykłe  kamienie, stały się skarbem. Dzieci rozwijały twórcze myślenie podczas rozwijania zdań typu "'Mój kamień to…? Dzieki Zuzi z grupy straszaków, mogliśmy obejrzeć prawdziwa kolekcję minerałów oraz dowiedzieć się jak dziwne i fascynujące noszą nazwy.

 

 

Kolejnym punktem było omówienie innego skarbu ziemi nazywanego białym złotem  - soli kamiennej. Ponieważ nie możemy udać się w prawdziwa podróż do kopalni soli,  udaliśmy się w nią wirtualnie, podczas oglądania filmu "Wieliczka". Wykonaliśmy także ciekawe doświadczenie z użyciem właśnie tego skarbu. Podczas codziennych obserwacji, mogliśmy zobaczyć jak powstają  małe kryształki. Kryształki były nie tylko ładne , ale i kolorowe, jednak zorientowaliśmy się , ze kolor jest związany z wrzuconym wcześniej kawałkiem kolorowej  bibuły . Sprawdziliśmy także czy węgiel rozpuszcza się w  wodzie tak jak sól. Okazało się, ze węgla nie można rozpuścić.

 

 

Na zakończenie projektu został przeprowadzony  Quiz podsumowujący wiedzę o "Skarbach Ziemi", zdobyta wiedza została utrwalona w formie zabawy. Na koniec zostały ogłoszone  wyniki quizu  wręczone  dyplomy i  odznaki „Młodego geologa”. Dzieci poradziły sobie doskonale z odpowiedziami na pytania. Można więc stwierdzić, ze zdobyta w czasie projektu  wiedza oraz doświadczenie pozostaną dłużej  w pamięci, a  dzieci staną się większymi obserwatorami nawet zwykłych kamieni, które okazały się tak niezwykłe.  

 

 

DSC02064.jpeg DSCN0848 [640x480].jpeg DSCN0977.jpeg IMG_3417 [640x480].jpeg IMG_3779 [640x480].jpeg kl5 (1).jpeg P6241527.jpeg PC213026.jpeg Przedszkole w Starych Budkowicach (6).jpeg