Biuletyn
Informacji Publicznej
Kontakt
Przedszkole Publiczne
w Starych Budkowicach
Dziś jest: środa, 15-07-2020, Imieniny: Henryka, Igi, Włodzimierza

SERDECZNIE       WITAMY                                                                       Przedszkole  w Starych Budkowicach  czynne jest w godz. 6.30 - 16.00.                                                                        

Opis projektu badawczego: "Mój wielki przyjaciel - drzewo"

Siatkę pojęciową tworzyliśmy w sali w różnych momentach projektu. Dzieci same  stawiały hipotezy-odpowiedzi na zadawane pytania.Od pierwszych dni projektu z zapałem gromadziliśmy w kąciku przyrodniczym kawałki kory drzew, owoce: szyszki, kasztany, żołędzie, liście drzew.

1. list od drzewa i siatka pojęciowa.jpeg

Wiele ciekawych zajęć odbyło się na terenie naszego ogrodu przedszkolnego, który daje naszym dzieciom możliwość nie tylko obserwacji różnych gatunków drzew, ale także stawiania pytań, formułowania hipotez i wniosków, porównywania, samodzielnego doświadczania. Podczas zajęć w terenie dzieci porównywały wielkość i grubość wybranych drzew, poznawały drzewa wszystkimi zmysłami: wąchały, dotykały, obserwowały i słuchały. Na terenie ogrodu przedszkolnego spotkaliśmy się także z panią leśniczy – Anną Kowalską (mamą Szymona), która pokazała nam, jak leśnicy określają wysokość drzew i ich wiek przy pomocy specjalistycznych przyrządów. Każdy miał okazję pracować z tymi przyrządami.  

 

Po spotkaniu z panią Anią posadziliśmy dwa drzewka: jarzębinę oraz jarzęba, które przywieźliśmy ze szkółki leśnej w Kałach. 1.wycieczka do szkółki.jpeg pani Ania Kowalska (5).jpeg
Starliśmy się także poznawać tajemnice naszych wielkich przyjaciół podczas wykonywania różnych ciekawych doświadczeń w sali – obserwowaliśmy, jak paruje woda z liści różnej wielkości, jak oddychają liście, jak zachowują się w wodzie liście świeże, a jak suche, itp.

 

 
W ramach naszego projektu zasadziliśmy dęby. Na podstawie wiedzy zdobytej podczas wycieczki do szkółki leśnej w Kałach omówiliśmy zasady pielęgnacji sadzonek i umieściliśmy je w kąciku przyrody i innych miejscach, by móc co jakiś czas obserwować wpływ różnych czynników na ich rozwój. Mamy nadzieję, że do wiosny pojawią się łodyżki i listki, i będziemy mogli je przesadzić do ogrodu przedszkolnego.

Podczas realizacji projektu słuchaliśmy piosenek o drzewach, bawiliśmy się w zabawy muzyczno- ruchowo. Wykonaliśmy także kilka prac plastycznych wykorzystując różne techniki, które prezentowaliśmy w „Galerii średniaka”. Naszą wiedzę poszerzaliśmy i utrwalaliśmy podczas wykonywania różnych zadań na kartach pracy, słuchając wierszy i opowiadań, m.in. „Drzewo, które umiało dawać”, „Dlaczego jesienią opadają liście”, „Bajka o jesiennym liściu”.  

 

Podczas realizacji projektu odbyło się zajęcie otwarte dla rodziców pt. „Gdyby drzewa mogły mówić…”. Rodzice mogli zobaczyć jakie umiejętności i wiedzę posiadają ich pociechy.  

 
Podsumowaniem zajęcia były warsztaty plastyczne, podczas których dzieci pracowały razem z rodzicami nad stworzeniem portretów wielkich przyjaciół – drzew. Każdy z czterech zespołów wykorzystał inną technikę. Prace prezentowane były w „Galerii średniaka” . Jedna z prac została wysłana na ogólnopolski konkurs plastyczny pt. „Drzewo drzewu nierówne”.

IMG_3001.jpeg
Realizacja projektu rozbudziła u dzieci zainteresowania przyrodnicze i ekologiczne, przy jednoczesnym zwróceniu uwagi na bogactwo i różnorodność środowiska przyrodniczego naszej okolicy oraz uwrażliwiła je na potrzebę ochrony przyrody.

 

DSC02064.jpeg DSCN0848 [640x480].jpeg DSCN0977.jpeg IMG_3417 [640x480].jpeg IMG_3779 [640x480].jpeg kl5 (1).jpeg P6241527.jpeg PC213026.jpeg Przedszkole w Starych Budkowicach (6).jpeg